Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Biraz da tatlanalım.

27 Mayıs 2016

Biraz da tatlanalım.
Teknede yemek pişirmek benim için her zaman keyif olmuştur. Zannedilir ki; makarna yapmak en kolaydır ve daha çok tercih edilir. Halbuki öyle değildir. Çünkü makarna pişirmek ; çok bulaşık yıkamak demektir. Tenceresi,  süzgeci, sos tavası, kepçesi, tabağı, çatalı, kaşığı derken hele bir de beş- altı kişilik ise vay halinize. Yarım saat içinde pişirip yediğiniz makarnanın bulaşığını, 40 dakikada yıkarsınız.  Uzun sürmesinin sebebi, suyu dikkatli kullanmak gerektiğinden.
Bizim yemek tercihimiz genelde salata ve sebzelerdir. Ya da kurubaklagiller. Hem daha kolay, hem daha besleyicidir. Özellikle domates salatası ana öğün yerine bile geçer. Bol domates, reyhan, balzemik sirke, maydanoz, zeytin ve zeytinyağı vazgeçilmezimizdir. Hal böyle olunca da lezzet kaçınılmaz olur. Bugünkü gündüz öğünümüz de domates salatası, kızarmış Alman ekmeği ve küflü peynir.

19 Mayıs’ta iki çocuklu bir çift arkadaşımız geldi. Gelmeden önce eşinin doğum günü olduğunu ve pasta olarak ne yapabileceğimizi sordu. Bende, kumanyalarını alırken dört adet kağıt helva almasını ve bu işi bana bırakmasını söyledim. Erkekler teknenin kıçında balık avlama telaşındayken bizde kızlarla aşağıda pasta işine giriştik. Onlar çilekleri yıkayıp keserken, bende teknede daha önceden kalmış olan çikolatalı pudingi pişirdim. Biraz soğumasına izin verdikten sonra başladık pastamızı yapmaya. Bir kat kağıt helva, üzerine çikolatalı puding, üzerine bir sıra çilek derken; dört katlı çilekli çikolatalı pastamızı bitiriverdik. Süpriz doğum günü pastamız mumlar eşliğinde babaya sunuldu. Öyle lezzetli öyle güzel oldu ki; Kuntay bile şaşırdı. Hatta o kadar lezzetli oldu ki; pastamın fotoğrafını çekemeden bitti.

Denizin ortasında olmamız hiçbir duruma engel değil. Yeter ki malzemelerim olsun, yeter ki kafayı çalıştırayım. Hele de böyle süprizli mamalar yapmak benim için çok keyifli.

Bir gün pasta yapmak zorunda kalırsanız, şiddetle tavsiye ederim. Erzak listenizde kağıt helva her zaman olsun.
Tadına doyamayacaksınız,  garanti veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar