Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Çorbasız tekne olmaz arkadaş.

30 Mayıs 2016

Çorbasız tekne olmaz arkadaş.
Bu aralar teknede yaptığım basit ve hem lezzetli, hem de sağlıklı yemeklerden gidiyoruz. Zaten, bu blog da bunun için değil mi? Teknede ki yaşamımı sizlerle paylaşmak.
İki gün önce burada yaşayan ( Okluk Koyu) ve Akdeniz Koruma Derneği’ nin Deniz Korucusu İskender’in evine konuk olduk. Şahane eşi Gül Fide ile nihayet tanışma şerefine eriştim. Ormanın içinde iki dönümlük arazide sebzeleri, dutları, tavukları olan minicik mütevazi evlerinde samimiyet ve güleryüzleri ile misafirliğin keyfini çıkarttık. Şahane bir öğleden sonra geçirdik. Yemekler yenildi, güzel sohbetler edildi. Günün sonunda Gül Fide’min kendi elleri ile topladığı dut ve körpe semiz otları ile teknemize döndük.
Hiçbir yiyeceği atmaya kıyamadığım ve semiz otu çok hızlı eskidiği için iki gündür semiz otu şenliği var teknede. Hem sabah kahvaltıda, hem de akşam üzeri rakısının yanında sarımsaklı, limonlu meze olarak tükettik yarısını.

Bugün içinde bir şey yapmak gerekti! Uzun zamandır çorba içmiyorduk. Yumuşak bir şeyler girsin istedim midemize. Daha önce Selimiye ‘ deki esnaf lokantasında içtiğim semiz otlu çorba geldi aklıma. Hemen birkaç araştırmadan sonra alasını yaptım, elimde kalan şahane malzemelerle.

Alası diyorum, çünkü haşlanmış buğday, nohut ve mercimek ekleyince hem daha besleyici ve lezzetli, hem de daha uzun süre tok tutuyor.
İşte gelsin,  semiz otlu çorba tarifi:
1 demet semizotu
1 adet soğan
1 yumurta
1 bardak yoğurt
2 kaşık un
2 kaşık sıvı yağ
3-4 bardak su
1 limonun rendesi ve suyu
Ben, önce yoğurt, yumurta, un ve suyla terbiyemi hazırladım. Sonra soğanımı sıvı yağda biraz öldürdüm. Üzerine semiz otları mı da ekleyip biraz çevirdim. Sonra hazırladığım terbiyeyi ve daha önceden kalmış olan haşlanmış nohut, buğday ve mercimeği de ekleyerek hepsini kısık ateşte kaynayana kadar pişirdim ve altını kapattım. Rendelenmiş limon kabuğunu ve suyunu da ekleyince terbiyemin kesilmesini önledim.
Acıyı çok sevdiğimiz için küçük tavada kızdırdığım tereyağlı acı sosu da ekleyince oldu mu size esnaf lokantasından daha güzel çorba.
Hem pratik, hem lezzetli, hem besleyici, hem de az bulaşık çıkan şahane bir öğün. Bir gün denerseniz,  kulaklarımı çınlatın.
Afiyet, şeker,  bal olsun
Ağzımızın tadı daim olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar