Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Gökte ararken yerde bulduk. Fandangle.

14 Mart 2017

Yeni kızımız Fandangle’ dan hepinize coşkuyla Merhaba. Hırvatistan maceramızdan sonra memlekete döner dönmez hiç vakit kaybetmeden yeni arayışlarımıza başladık ve soluğu Marmaris’te aldık. Bu sektördeki çevremiz sayesinde Sunbird’ den Halit hoca ile temasa geçtik. Uzun zamandır yakından görmek istediğim, fotoğraflarda çok beğendiğim 1988 model Westerly 42 feet için Yalancı Boğaz Marmaris Yacht Marina’da  buluşma saati ayarladık. Eski model tekneleri daha çok sevdiğim için çok heyecanlıydım. Ama, ne yalan söyleyeyim; Kuntay benim kadar istekli değildi!  Marina’da yürürken, üstünde satılık ilanı olmayan ama çok dikkatimi çeken karaya alınmış ve bakımları yapılmış yeşil renkte sprayhood ve biminisi olan bir tekne gözüme çarptı.

İçimden ” Ne kadar da güzel, bakımlı ve şirin bir tekne.” dedim kendi kendime ve yanından geçip gittik. Westerly 42 de, karada bakımdaydı. Heyecan içinde yukarı çıktık. Her şey, özellikle de mutfak ve salon fotoğraflarda göründüğünden daha da güzeldi. Git gide içimdeki coşku artmaya başladı. Ne zaman ki; baş-altı master kabine girdik işte o zaman gerçekten kala-kaldım. Fotoğraflar da geniş açı çekildiği için daha ferah ve büyük görünüyordu ve göründüğünden daha da dar ve küçüktü. Ayrıca misafir ağırlayabilecek konforda bir tekne değildi, ne yazık ki!  Center Cocpit olması da ayrı bir dez-avantajdı. Westerly sevdasından da vazgeçtik böylelikle. Tekrar tekne arayışı moduna girmek  moralimizi bozdu. Çünkü; hem ruhuna hem cebine uygun olması, hem karşıdan güzelliği ve sağlamlığı, hem de fazla masraf çıkartmayacak olması gerekiyordu yeni kızın. Ve böyle bir tekneye denk gelmek,gerçekten büyük şanstı.

Hep birlikte çay içerken; Halit Hoca ” Biliyorum, çok tarzınız değil, bu markayı da pek düşünmüyorsunuz ama görmenizi istediğim bir tekne var. Hazır buraya gelmişken bakmanızı öneririm. Benim böyle bir imkanım olsa, ben bu tekneyi alırım. Bari sevdiğim insanlar alsın. Hadi, size göstereyim belki içinize siner.” diyerek teknenin anahtarını almaya gitti. Marina’da yürürken o benim ilk girişte beğendiğim yeşil biminisi olan teknenin önüne geldik ve ben bir şok yaşadım. Halit Hoca’ya, Marina’ya girerken bu kızın dikkatimi çok çektiğini ama üstünde “Satılık.” ilanı görmediğim için ona soramadığımı söylediğimde o da şaşırdı ve sevindi.

Tekne karada olduğu için Kuntay,hemen teknenin ekspertizini yapmaya başladı. Önce teknenin altını, salmasını, dümen palasını ve gövdeyi kontrol ederek iyi durumda olduğuna karar verdi. Yukarıya çıkıp teknenin içine girdiğimizde güzel bir şaşkınlık yaşadık. Üç kabin: Başaltı kabininin master olması, tuvaletleri, kıç altı kabinlerin ferahlığı, salonun ve mutfağın kendine has özel tasarımı ve minnoşluğu, mobilyaların sağlamlılığı, özellikle de teknenin boyunun 411 feet olması beni çok sevindirdi. Allah biliyor ya; eğer başka bir tekne alacak olursak en az 42 feet olsun derdik hep… Hemen fiyatını öğrenip teklif vermek istediğimizi söyleyerek Fandangle’ dan mutlu mutlu ayrıldık. Yol boyunca ve bütün gece Fandangle hakkında konuşarak; tarttık, ölçtük, biçtik ve tam da bize göre bir tekne olduğuna karar verdik.

Hem misafirlerimizi çok rahat ağırlayabileceğimiz, hem de ikimizin de rahat bir şekilde yaşayabileceği bir tekne olduğuna kanaat getirdik.. İlk defa ikimizin de gönlü, aynı kıza vurulmuştu. İçimize çok sinmişti ki; en önemlisi de buydu. İçimize sinmiş olması: Sevgili arkadaşım Gülistan’ın da dediği gibi: ‘Biz, onların koyunlarında uyuyoruz.’

Ertesi günü teknenin diğer teknik ve kağıt detaylarını da öğrenip o gece teklifimizi mail yoluyla attık ve beklemeye başladık. İkimizin de yüzünde tebessüm ve meraklı bir bekleyiş ifadesi vardı. Acaba teklifimizi kabul edecekler miydi?

Derken! Ertesi günün akşam üstü Halit abi’den müjdeli haber geldi. Teklifimizi teknenin sahibi kabul etmişti ve hepimiz şaşkınlık içindeydik. Çünkü, bütçemize göre kabul edilmesi zor olan bir fiyat teklifinde bulunmuştuk.

Artık yeni bir kızımız olmuştu. Benetaeu Ocean’s Clipper 411 Fandangle.

Anlamı: maskara, kokoş.

Ailemize hoş geldin Fandangle.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar