Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

İlk hayal kırıklığı

18 Ocak 2017

Karadağ, Bar şehrinden hepinize merhaba. Buralara gelmek için epey yol katettik. İzmir’ den İstanbul aktarmalı Saraybosna yaptık. Saraybosna’ da keyifli bir gün geçirip sabah erken saatte eski model, ısıtıcısı çalışmayan fakat başka bir gezegendeymişiz gibi karlar içinde, nehirlerin etrafında,kilometrelerce buz tutmuş dağ tünellerinin arasından ve uçurum kenarlarından geçerek 7 saatin sonunda Bar şehrine ulaştık. Her ne kadar üşüsek de hayatımız boyunca unutamayacağımız bir otobüs seyahati idi!

Buraya internetten uygun fiyata bulduğumuz ve fotoğraflarda da fena görünmeyen Elan 45 yelkenli tekne için geldik. Broker ile bir hafta boyunca yazışıp bugüne randevüleştik. Ama gelin görün ki bize tekneyi gösterip anlatmak için kimse gelmedi.

Tek bildiğimiz teknenin karada olduğu idi. Marina’ ya gidip ona-buna sorarak Neva isimli kızı bulduk. Karşıdan heybetli görünse de, yaklaştıkça içimdeki merak ve heyecan yok olmaya başladı. Oradaki görevli sayesinde içine girebildik (normalde tekne sahibi veya broker olmadan giremezsiniz).Daha merdivenden çıkıp havuzluğa adım atar atmaz tiklerin berbat olduğunu gördük. Vinçlerin hemen hemen hepsinde sorun vardı. Hele bir de içine girince moralimiz daha da bozuldu. Tekne bir yerlerden su almış gibiydi. Kuntay teknenin her yerini inceledi. Farşları kaldırdı, sintinede su gördü. Motora baktı ama tekne karada olduğu için çalıştıramadığımızdan o da olmadı. Elektrik ve elektronik göstergeleri saymıyorum bile. Çünkü çalışıp çalışmadığını anlamak mümkun değildi. Mutfak ve kabinler, salon, döşemeler hepsinin ciddi elden geçmesi gerekiyordu. Kuntay teknenin altını incelediğinde her ne kadar zehirli boya atmışlarsa da belli yerlerden kustuğunu ve en büyük sürpriz 2001 model teknede hem dümen palasında, hem de karinada ozmoz (teknelerde olan kanser hastalığı) olduğunu farkettik.
Tüm beklentilerimiz bir anda çöp oldu. Fotoğraflarda gördüğümüz ve broker ile yazıştığımız hiçbir bilgi ne yazık ki doğru çıkmadı. Bu kadar emek, yol, harcamalar boşa gitti.

https://youtu.be/n55Djio2XaY

Şimdi, yeni tur yeni şans diyerek Hırvatistan’a doğru gitmeye karar verdik.

Güzel şans dileklerinizi bizden esirgemeyin. Sıcak gelişmelerle en yakın zamanda tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar