Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

İzbarço bağı: seviyorum seni…

8 Temmuz 2017

Şu denizcilik hayatımda izbarço bağından çektiğim kadar hiçbir şeyden çekmedim. Tabii artık her şey geçmişte kaldı ama bilinçaltımın bir taraflarında da travma olarak kaldı!

Teknede yaşamaya başladığım ilk zamanlar Kuntay elime bir halat verip evde izbarço bağını çalışmam için ısrar ediyordu. Fırsat buldukça evde, bahçede otururken, hatta kahvemi yudumlarken bile izbarço çalışıyordum. Bana devamlı bu bağı çok iyi bilmem gerektiğini ve en güvenli ve en önemli bağ olduğunu anlatıp duruyordu. Tam öğrendim diyordum; Kuntay olmadık bir zamanda ” Hadi, yap bakalım bir izbarço da görelim! ” dediğinde tüm ezbere bildiğimi sandığım bağı yapamıyordum. Anlam verememekle birlikte kendime sinirlenmeye başlamıştım. Gel zaman git zaman günler aylar geçtikçe bu sevgili izbarço bağı ile fazlaca yüz yüze kaldım. Daha acemilik zamanlarım olduğu için bu bağ yüzünden Kuntay’ dan yemediğim fırça kalmadı…

Kıçtan kara yapacağımız zamanlar halatla suya atlayıp herhangi bir babaya, kayaya ya da ağaca bağlamam gerektiğinde panik atakla birlikte defalarca yapamayıp teknenin rüzgarla sürüklenmesine çok sebep olmuşumdur. Tabii yediğim fırçalar ve böğürmeler cabası. Hatta ağladığımı hatırlıyorum- niye yapamıyorum- diye! Yapamadığımamı üzüleyim yoksa sevgili kocamdan yediğim fırçalara mı?

Tabii zaman geçtikçe ve tekrarladıkça öğreniyorsunuz. Gerçekten nankör bir bağdır kendileri. Uzun zaman yapmazsanız hele bir de acemiyseniz çok çabuk unutursunuz.

Asıl diğer önemli bir nokta; bu bağı çözebilmeyi de bilmektir. Kıçtan kara halatlarını izbarço bağından çözmek için de bilinmesi gereken püf noktaları vardır. Kuntay’ın bana defalarca anlatmasına rağmen halatı çözemeyip bıçakla kestiğim çok olmuştur. Hatta bir kaç kere Kuntay’dan gizli bikinime çakıyı saklayarak karaya yüzüp izbarçoyu çözemeyince kesivermişimdir. Sizin anlayacağınız bizim kıçtan kara halatlarımız, sayemde kesilerek bayağı kısalmıştır. Çünkü halatlar deniz suyu ve güneşle birlikte sertleşip sıkılaştığı için çözmesini de muhakkak bilmeniz gerek. Yoksa yersiniz fırçayı.

Siz, siz olun bayanlar izbarço bağının tüm detaylarını öğrenmeden, alıştırma yapmadan sakın kıçtan karaya gitmeyin. Ya da kıçtan karaya kocanızı gönderin 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar