Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Neden kendi sularımızda Türk Bayrağı ile dolaşamıyoruz..?

27 Eylül 2015

Beş yıldır denizde yaşayan bir Türk kadın denizcisi olarak teknemizin Amerikan bayraklı olduğunu söylesem;inanır mısınız? Bu bayrak konusunu yazmak ve paylaşmak istiyorum çünkü ileride bir tekneniz olduğunda kendi ülkenizde başka ülkenin bayrağı ile dolaşacaksınız ve bunu bilmeye hakkınız var.

Bu şahane tekne bize ait ama biz Türk bayrağı ile dolaşamıyoruz. Denizde tanıştığımız yabancı denizciler bizi karşıdan Amerikalı zannediyorlar. Sonra onlarla sohbet sırasında Türk olduğumuzu söylediğimizde, teknemiz Amerikan bayraklı olduğu için şaşırıyorlar. Ve tabii ki soruyorlar ”Neden Amerikan bayrağı ile dolaşıyorsunuz?”

Herhalde sadece bizim ülkemize has bir durum bu. Ne yazık ki Türkiye’de ikinci el aldığınız bir tekneyi Türk bayrağı yapamıyorsunuz. Türk bayrağı yapamadığınız için Amerikan bayrağı ya da başka bir ülkeden pasaportunuz varsa o ülkenin bayrağını taşıyorsunuz. Kendi teknenizle kendi ülkenizin sularında başka ülkenin bayrağı ile dolaşmak gerçekten can sıkıcı bir durum. Ancak sıfır model bir tekne alırsanız Türk bayrağı yapabilirsiniz. Türk bayrağını ancak nezaket bayrağı olarak takabiliyorsunuz. O da şu demek:  hangi ülkeye giderseniz gidin o ülkenin bayrağını nezaket bayrağı olarak takmak zorundasınız kendi teknenizin bayrağı haricinde.

Umarım en yakın zamanda Ulaştırma Bakanlığından Türk bayrağı yasası çıkar ve tüm denizde yaşayan Türk denizciler teknelerini kendi bayrağına taşıyabilirler. Sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar