Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Teknede uyum: İki Kadın

26 Ağustos 2017

Teknede uyum hakkında ne bilirsiniz?

Bu sorunun cevabını ancak teknede yaşayanlar bilir. Denizin üstünde yaşamak tekne sahipleri için ne kadar önemli ve keyifli olsa da, gelen misafirler de bir o kadar önemlidir. Çünkü her geleniniz sizin kadar uyumlu olamaz ne de olsa! Suyun ve elektriğin ne kadar önemli olduğunu, yapılacak her işin paylaşılması gerektiğini anlamak istemez ısrarla; çünkü işine gelmez. O tatile gelmiştir nasıl olsa. Hem bilmez hem de açıkçası çok da önemsemez nerede olduğunu. Nasıl olsa en fazla üç-dört gün sonra evine dönecektir bu deniz yaşamından sonra. O yüzden de geldiği gibi gider. Ama o gittikten sonra acaba o teknenin sahipleri onu tekrar ağırlamak isterler mi; onu bilemem? İşte burada teknede uyum ortaya çıkıyor.

Biz, sevdiklerimizi hem evimizde hem de teknemizde ağırlamaktan çok keyif alırız. Yaşadığımız güzellikleri paylaşmak bizi her zaman çok mutlu eder. O yüzden de misafirimiz hiç eksik olmaz. Geçtiğimiz hafta ben tek başıma teknede takılırken bir telefon uzağımda olan Gökçe’ de katılıverdi bana. İstanbul’ un karmaşasından kaçma fikri çok cazip geldi tabii ki, ama aynı zamanda uzun bir aradan sonra ikimizin bir araya gelip vakit geçirme fikri daha da çok heyecanlandırdı bizi. Tekneye ayak basmasıyla şenlikler başlayıverdi Fandangle’ da. Onda sevinç bende sevinç derken akıp gitmiş günler hiç anlamadan: Gökçe’ nin denizde yaşamayı sevmesi, her anın keyfini çıkartması, benim düşünemediğimi düşünüp işlerime ortak olması, her şeyi sorup öğrenerek yapması, sorumluluk üstlenmesi, beni gerçekten Kaptan olarak benimseyip sözümden çıkmaması ve bana olan güveni, Ayın koyunda üç kere demir atıp çapamızın tutmamasına rağmen ( Gökçe zinciri atmakla görevli olduğu için yavrum güneşten fena bir şekilde yandı ve gıkı çıkmadı ) hiç yakınmaması, her sabah erkenden kalkıp havuzluğu yıkaması, bulaşıklara ve yemeğe yardım etmesi, dinhgy’ e atlayıp çöpleri karaya götürüp atarak günlük alışverişimizi yapması derken gerçekten bir hafta nasıl geçti hiç anlamadım. İşte bahsettiğim mesele buydu: Uyum içinde olabilmek.

İster evde ( özellikle yazlığı olanlar bilir ) ister teknede misafirlerimiz hepimiz için önemlidir. Evde bile bazen çekilmez olur bazı kişiler, hatta en sevdiklerimiz bile. Hiç olmadık anda batıverir hareketleri, istemezsiniz bir daha onlarla olmak. Kuntay da bende charter yaptığımız için çok şahit olmuşuzdur böyle durumlara. İki çift kanka olarak gelirler tekneye, dönüşte ise artık kanka değil hatta birbirlerini bir daha görmek istemeyen çift olarak dönerler evlerine.

Gökçe ile geçirdiğimiz bu şahane süreç, hem yıllar öncesine dayanan dostluğumuzun kaldığı yerden başlamasına hem de bu ayrı geçirdiğimiz zamanların acısını çıkartmamıza sebep olduğu için çok mutluyum. Hep derler ya, bir insanı tanımak istiyorsanız onunla yolculuk yapın diye. İşte teknede vakit geçirmek her iki taraf için büyük fırsattır acımasızca. Biz üç kız ( Gökçe, ben ve Fandangle ) birbirimizi bir kere daha tanıdık ve şahane vakit geçirdik. Paylaştığımız fotoğraflar bu sürecin sadece çeyreği. Gerisi sadece üçümüzün arasındadır. Özellikle meteor yağmuru olduğu sırada güvertede bir anda yıldızları izlerken Sedir koyunda  iskelemizden yükselen ışıl ışıl parlayan yarım ayı sadece bizim görüp yaşamamız gibi.

Sevgili Gökçe; bir  gün bu yazdıklarımı kendi teknende elimizde şarap kadehlerimizle tekrar okuduğumuzu ve yüzümüzde tebessümle anımsadığımızı  hayal ediyorum. Tüm uyumluluğun ve güzelliğin için teşekkür ederim.

 

 

En sevdiğimiz: dinghy ile dolaşmak

 

 

Hamarat miçom

 

 

Gökkuşağı peşinde koştuk

 

 

Kahve falı da baktık

 

 

Sabah alışverişi

 

Happy hour zamanı elbet

 

şahane kareler çektik

 

içtik

 

yine içtik

 

içtik içtik, gevezelik yaptık

 

ayılmak için ipte sallandık

 

içtik ama yıkılmadık

 

Vira Bismillah

 

Miço’yu tam gaz çalıştırmaca. Hadi yallah koya. Bugün kontrol sende.

 

Kaptan dediğin keyif yapar, arkadaş.

 

 

Hadi, biz kaçar.

 

Severiz apaz seyrini

 

Bizden hepinize kocaman gülümsemeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Çok iyi gerçekten 2 kadın olarak teknede.

Ayla   |   Ağustos 26, 2017