Korel Kubilay

Teknede kadın uğursuzluktur, diyenlere!

Tik temizliği: hiç para harcamadan

2 Mayıs 2017

Tik temizliği
Bugün havanın hem güneşli hem de biraz rüzgarlı olmasından faydalanarak güvertedeki tikleri temizleme işine girdim. Karşıdan görüntüsü pis ve eski duruyordu. Kuntay daha önce havuzluktaki tikleri temizlemişti, bana da güverte kaldı.


Önce, temizliğini yaptıktan sonra tik yağı da sürecektik ama tesadüfen bir bilirkişi ile karşılaştık ve sürmezsek daha dayanıklı olacağını ve daha temiz görüneceğini söyledi. Havuzluktaki sonuç şahane olunca bugün dayanamadım ve aynı güzelliği güvertede de görmek istedim.
Hiç para harcamadan el emeği göz nuru şahane iş çıkıyor karşınıza.
Gerekli olan malzemeler:
Kova
Sert fırça
Deniz suyu ve kol gücü. Hepsi bu kadar.

Deniz suyu ve insanın gücü

Önce, denizden kova kova su alıp tiklerin üzerine döküyorsunuz. Döküyorsunuz ki, güneşle birlikte kabarsın. Sonra yine bir kova su yanınıza alıp fırçayı ıslatarak başlıyorsunuz deli gibi fırçalamaya. Öyle bir kir çıkıyor ki size anlatamam. O pisliklere yine deniz suyu dökerek temizliyorsunuz. İşte, bu kadar. Güneşle birlikte kuruyunca o kadar güzel oluyor ki: yeni gibi sanki hiç kirlenmemiş. Bu işin en önemli kısmı bence hiçbir kimyasal madde kullanmıyor olmamız. En sonunda da arap sabunu ile tüm güverteyi ve bordoyu da fırçalayarak ( o pislikler bordoya akıyor çünkü) tatlı suyla yıkayıp olayı taçlandırdım.

işte bu kadar

Bugün belki biraz fazla mesai yaptım ve yoruldum ama iş bittikten sonra ve yaptığınız işin ne kadar güzel çıktığını görünce bütün yorgunluğunuz gidiveriyor.
Olur da bir gün temizlemek isterseniz muhahkkak deneyin derim.
Yorgunluklarımız hep böyle olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Merhaba,Siz sürekli teknede yaşıyorsunuz.Ben de bu hayata geçmeye karar verdim,Evimi sattım.Tekne alacağım.Size soracağım şu;"TEK BAŞINA YAŞAYABİLİR MİYİM TEKDEDE.Sıkılır mıyım bilmiyorum.Merkez olarak Bozburun,Gökova civarı tercihim

Mustafa Balcı   |   Mayıs 2, 2017